Kde se nacházíte:  Úvodní strana  /  Tipy  /  14 potravin pro zdraví a v čem jsou vyjímečné

14 potravin pro zdraví a v čem jsou vyjímečné

11.07.2013

14 potravin pro zdraví a v čem jsou vyjímečné

Brokolice je doslova vitaminová bomba. Obsahuje ve 100g až 110mg vitamínu C,vysoký obsah beta-karotenu -provitamínu A,který snižuje množství volných radikálů v těle a tím snižuje riziko cévních onemocnění,mrtvice šedého zákalu,nádorových onemocnění. Má také množství vitamínu B1, B2, kyseliny listové, vitamínu E a obsahuje velké množství vlákniny,což můžeme zmírnit výrazným kořením (česnek,kmín,bobkový list).Na rozdíl od jiných druhů zeleniny je jedno,jestli ji jíme čerstvou,mraženou,syrovou či vařenou,dlouhým varem se snižuje pouze množství vitamínu C. Pravidelná konzumace brokolice chrání organismus před vznikem plicních nádorů,rakovinou tlustého střeva a dělohy.Cenný je i obsah minerálních látek,draslíku a vápníku, dále hořčíku,železa,síry,fosforu,selenu aj.
Recept: Všechny recepty jsou vyzkoušené a rychlé na přípravu.Tak tedy:Zapečená brokolice.Brokolici předvaříme v páře do poloměkka cca 8 min.Mezitím brambory ve slupce omyté a nakrájené na kousky asi 3cm opečeme na másle na cibulce.Připravíme bešamel světlý (zásmažka rozředěná smetanou).V zapékací misce rozvrstvíme brokolici,přelijeme bešamelem.Vše šupneme na čtvrthodinky do trouby,která je už rozehřátá.Samozřejmě solíme,lze kořenit nebo přidat česnek.To už záleží na chuti.

Borůvky léčí oči.Obsahují rostlinné barvivo antokyan,který chrání lidskou oční buňku a v kombinaci se železem a vitaminem C působí léčivě na oční sítnici a pomáhá léčit šeroslepost.Biolátky z borůvek dodávají organismu vitalitu a energii a působí antistresově,což využívá lesní zvěř v říji.Borůvky posilují obranyschopnost organismu a chrání buňky před bakteriemi a volnými radikály,mají dezinfekční účinky a působí proti průjmu.Jsou výborné k léčení křečových žil a hemeroidů.
Recept:Čaj z borůvkového listí, který snižuje hladinu cukru v krvi a léčí žaludek.
Borůvkové listy nasbíráme a nasušíme na jaře před sezónou.Dvě lžičky sušených lístků zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme louhovat 15 min.Pijeme po doušcích.

Zelený čaj povzbuzuje a posiluje organismus.Obsahuje vitamín C a A a látky s mírně zásaditými účinky,které neutralizují kyseliny.Dále jsou v něm obsaženy karoten, draslík, fluorid, fosfor, hořčík, mangan, selen a prvky i vitamíny důležité pro lidský metabolismus.Obsahuje jen 2-4% kofeinu, který působí šetrněji než kofein v kávě, nenastává po něm tzv.útlum. Neslazený zelený čaj je výborným nápojem,který povzbudí tělo i duši. Bez přídavku sladidel má 0 kalorií a proto bychom mu měly my ženy dát přednost před jinými nápoji.Má vysoký obsah katechinů, které brání nádorovým onemocněním.Zelený čaj působí jako antioxydant,je schopen zneškodňovat kyslíkové radikály.Studie z Číny a Japonska,kde je zelený čaj součástí stravy tamních obyvatel vyznívají slibně, zelený čaj snižuje výskyt nádorů slinivky břišní, tlustého střeva, žaludku , močového měchýře, jícnu, prsu a kůže. Nemáme ho pít s mlékem (stejně jako kávu), protože mléko na sebe polyfenoly obsažené v zeleném čaji váže a tak zabraňuje jejich vstřebávání do organismu.
Recept. Koupíme si kvalitní zelený čaj. Dáme vařit vodu a až bude asi 80 st.C teplá,zalijeme lžičku zelených čajových lístků a po 3-5ti minutách slijeme. Klidně můžeme zalít ještě jednou,u zeleného čaje to nevadí, ba naopak. Posadíme se do houpacího křesla s oblíbenou knihou a prožijeme si hodinku příjemné relaxace.

Dýně tykev povzbuzuje trávení a vylučování toxinů z těla.Obsahuje velké množství draslíku, měď,železo, hořčík a další minerální látky.semena obsahují až 45% nenasycených mastných kyselin a nukleové kyseliny,které regenerují tělesné buňky.Dýně zásobuje tělo vitamínem A.Snižuje hladinu tuků v krvi,pomáhá při chorobách ledvin a prostaty,pomáhá proti rakovině a také zklidňuje a posiluje nervy.
Recept. Žňová polévka.Dáme vařit 2l vody a mezitím pokrájíme menší celer,půl květáku na růžičky, 3 nakrájené mrkve, 2 nahrubo nakrájené stonky celeru, 1 pokrájená cibule, 2-4 pokrájené stroužky česneku, malá pokrájená cuketa, 2 nakrájené brambory, 2 šálky dýně na kostičky, trochu kapusty (nemusí být) a to vše dáme vařit do vody zároveň , 1 ČL suš.tymiánu,1/2 ČL bazalky, 2 PL solčanky nebo jiného koření bez glutamátu, špetkou skořice a muškátu. Vaříme 20 min a nakonec přidáme trochu citronové šťávy. Tato polévka je moc dobrá a krásně barevná.

Fazole patří v obsahu zdraví prospěšných látek k velikánům. Kromě vitamínů řady B jsou významným zdrojem vitamínu C, draslíku, železa, manganu a vápníku, bílkovin plně nahrazujících bílkoviny živočišné, např. v mase. Jsou cenným pomocníkem v řadě zdravotních obtíží, jako je onemocnění srdečně cévního systému, močového měchýře a zklidňuje nervy. Snižují hladinu cukru a cholesterolu v krvi a reguluje příznivě trávení. Fazole ovšem musíme tepelně upravit a před vařením, nejlépe v tlakovém hrnci, předem na noc namočit. Nadýmání lze předejít přídavkem majoránky, bazalky, kmínu, nebo šalvěje při vaření fazolí.
Recept. Naklíčené fazole mungo. Tento druh malých zelených fazolí lze jíst po naklíčení v syrovém stavu. Nemáme-li klíčící misku, vezmeme velkou zavařovačku se šroubovým víčkem a uděláme v něm pár otvorů. Na noc namočíme fazole do sklenice v množství asi čtvrtiny obsahu sklenice. Ráno vodu slijeme tak, že sklenici postavíme jednou stranou víčkem dolů na vršek od PET lahve, aby voda vytekla a necháme stát v kuchyni. Dvakrát denně propereme a za 3-5 dnů jsou fazole naklíčené. Můžeme přidat do salátů, polévek i jíst samostatně. Klíčky fazole mungo pomáhají při hubnutí.

Jogurt je při své nízké energetické hodnotě bohatým zdrojem plnohodnotných bílkovin, vápníku, fosforu a vitamínů skupiny B. Po léčbě antibiotiky díky obsahu živých jogurtových kultur napravuje rovnováhu trávicího traktu.
Recept.Neuvádím, protože tato potravina jako jediná ze seznamu zdravých potravin je kontraverzní.
Aspoň dodržujme zásadu, když jogurt, tak nepřislazený a bez přídavku ovoce a jen občas.

Krůtí maso má vyšší podíl bílkovin ve svalovině a málo tuku, jehož složení je pro zdraví příznivější, než v mase jiných zvířat. Obsahuje kyselinu linolovou, která jako jedna z esenciálních nenasycených mastných kyselin a ta udržuje dobrý stav tepen a snižuje cholesterol v krvi. Dá se připravit na mnoho způsobů.
Recept. Plněná krůtí prsa. Koupíme krůtí prsa v celku a ostrým nožem v nich vytvoříme kapsu. Naplníme strouhanou nivou a oloupanými mandlemi nebo vlašskými ořechy. Na konec dáme plátek rohlíku nebo veky, podle velikosti kapsy v mase, aby náplň nevytekla. Opečeme zprudka na másle a oleji směs 1:1 ze všech stran a dáme propéct do trouby tak na 20 minut. Krájíme ostrým nožem na plátky.

Oves je obilí nejbohatší na živiny. Má vysoký obsah fosforu, železa, vitamínu B1, lehce stravitelných proteinů a lecitinu. Je vhodný pro diabetiky, pomáhá při únavě, nervozitě, nespavosti a depresi. Nejlepší způsob konzumace je ve formě ovesných vloček.
Recept. Ranní ovesná kaše. Na noc zalejeme ovesné vločky vodou se špetkou soli. Ráno přilejeme k vločkám mléko a dáme vařit. Musíme míchat, protože se lehce připálí. Pokud je příliš hustá, přilejeme mléko. Udržujeme var po krátkou dobu a pak nalijeme do misek. Přidáme 1 ČL másla, posypeme pšeničnými klíčky a můžeme přisladit medem, nebo Grankem. Tato snídaně nám dodá spoustu energie a pohladí náš zažívací trakt.

Pomeranče jsou oblíbené na celém světě jako zdravý nápoj ve formě džusu. Obsahují látky snižující vysoký krevní tlak, cholesterol a působí protizánětlivě. Množství vitamínu C v 1 pomeranči je až 90% denní požadované dávky. Dále obsahuje užitečnou vlákninu, vitamíny skupiny B, beta-karoten a minerály vápník a draslík. Konzumace pomerančů snižuje riziko tvorby vředů a rakoviny žaludku a plic. Nejvíce zdraví prospěšných látek je v bílé dužině pod slupkou. Ovocný cukr fruktóza v pomeranči udržuje i u diabetiků hladinu cukru v krvi. Množství vlákniny chrání proti rakovině a pomáhá udržovat v normě peristaltiku střev.
Recept. Vymačkáme šťávu ze dvou pomerančů a vypijeme do 15cti minut kvůli ztrátě vitamínů oxidací.

Rajčata obsahují 92% vody, ale kromě toho také skoro všechny vitamíny: A,C, D, F, K a celý soubor vitamínů skupiny B. Dále spoustu minerálních látek hlavně vápník, draslík, železo, měď, fosfor, kobalt, hořčík, mangan, nikl a množství kyseliny citronové, jablečné aj. Mají lehce projímavé účinky, jsou močopudné a působí jako antioxidanty. Rajčata jsou zásadotvorná a protože jsou málo kaloricky výživná, jsou vhodná pro hubnutí. Jsou doporučovány diabetikům a při ledvinových a srdečních chorobách. Omlazují pokožku. Jedna sklenice rajčatové šťávy denně chrání organismus před nachlazením a posiluje ho. Jsou vhodná i pro děti a s přídavkem špetky cukru odstraníme jejich reakci na žaludeční šťávy.
Recept.Jednoduchý rajčatový salát.Na slunci dozrálá rajčata rozkrájíme na plátky a na talíři prokládáme plátky balkánského sýra nebo mozzarely, posypeme čerstvou bazalkou natrhanou na kousky a pokapeme olivovým olejem.

Sója a sojové výrobky jsou schopny zastoupit ve výživě maso. Půl kila soji = 2kg masa= 5 l mléka = 28 vajec. Sója obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo a mnoho vitamínů řady B. Obsah minerálů je 7x vyšší než u mléka a 5x vyšší než u masa a vajec. Sojové boby a výrobky z nich obsahují kvalitní tuky, které chrání cévy před sklerózou a tím i před infarkty a mozkovými mrtvicemi. Příznivě působí na nervovou soustavu při neurózách, depresích, roztroušené skleróze a vysokém krevním tlaku. Konzumací sóji můžeme předejít kazivosti zubů, překyselení žaludku a pálení žáhy. Pomáhá i při exémech a vyrážkách a je vhodná při cukrovce, onemocnění ledvin a žlučových kamenech, které rozkládá. Sója je ideální potravinou po těžkých nemocech a nemocech z ozáření. Přírodní fytoestrogeny v sóji pomáhají upravovat zvýšenou hladinu ženských hormonů. Kdo trpí alergií na kravské mléko, může zkusit mléko sójové. Má velké množství bílkovin a tím může nahradit ve výživě maso. Výrobky ze sóji – sojové maso, tofu (sýr ze sóji), sójová mouka (lze přidávat místo vajec do těst)
Recept.Tady nevím, který napsat,neboť způsob přípravy sójových produktů je nekonečný. Tak třeba Tofu po čínsku. Balíček sójového sýra tofu nakrájíme na kostičky a naložíme do marinády z 3 PL sójové omáčky, 2 prolisovaných stroužků česneku, 1 ČL mletého zázvoru a necháme proležet. Na oleji osmahneme půl pórku na kolečka a přidáme 300 g žampionů, 1 ČL kukuřičné škrobové moučky a 1 dl vody. Po 8mi minutách přidáme kostičky tofu i s marinádou. Podáváme se širokými rýžovými nudlemi.

Špenát patří mezi nejmocnější ze všech zelenin v prevenci proti rakovině. Obsahuje karotenoidy ve vysokých koncentracích včetně beta-karotenu, který se přetváří v lidském těle na vitamín A. Je bohatým zdrojem luteinu – karotenového pigmentu, který má antioxidační účinky. Studie svědčí pro to, že pravidelná konzumace zeleniny s tmavými listy může chránit před zhoubným bujením. Chrání zrak a je zdrojem kyseliny listové jako prevence rozštěpu páteře u dětí. Špenát je bohatým zdrojem draslíku a železa, kterého však nemá tolik, jak se uvádělo dříve (chyba v desetinné čárce).
Recept. Špenátové amolety. Nakrájíme čerstvý špenát 2 hrsti nebo necháme rozmrazit polovinu balíčku. Přidáme 1-2 vejce, majoránku,česnek, sůl a dobře promícháme. Smažíme omelety a dáme je na čerstvý chleba nebo podáváme s bramborem.

Tuňák dobrota z plechovky obsahuje 20 až 25% lehce stravitelných proteinů a má vysokou koncentraci omega-3 mastných kyselin. Ty se podílí na snížení hladiny cholesterolu, krevního tlaku a tuňák pomáhá i při onemocnění cukrovkou s nutností inzulínových dávek.
Recept. Tuňák s těstovinami. Uvařené těstoviny promícháme s tuňákem v oleji a ochutíme česnekem, krájenými bylinkami a citronovou šťávou.

Vlašské ořechy obsahují mnoho minerálů a vitamínů – vitamín E, B1, B6, kyselinu listovou, hořčík, měď, zinek. Jsou bohatým zdrojem bílkovin a neobsahují cholesterol. Obsahují cenné omega-3 mastné kyseliny. Po vydatnějším jídle se snědením pár ořechů vyrovnáme s negativním působením tuků. Pravidelná konzumace ořechů zabraňuje kornatění tepen a udržuje je pružné a snižuje hladinu cholesterolu. Ořechy obsahují kyselinu alfa lipoovou, která má výrazné antioxidační účinky.
Recept.Vlašské ořechy přidáváme do salátů i slaných a výborné jsou do vločkové kaše. Výborná pomazánka vznikne smícháním másla, medu a strouhaných vlašských ořechů.

Náš vnitřní lékař. Pokud sobě i svému tělu dodáme vše potřebné – lásku, spánek, odpočinek, pozitivní myšlenky, harmonii a dobré sociální zázemí, zdravou výživnou potravu i dostatek tekutin, můžeme se vlastně léčit sami. Náš „vnitřní lékař“ se neustále snaží udržet naše tělo v harmonii. Léčivá síla přírody je obrovská. Pokud vytvoříme sami sobě optimální podmínky, naše tělo se ve většině případů vyléčí samo.


Zpět na výpis