Kde se nacházíte:  Úvodní strana  /  Tipy  /  Superpotraviny 3.tisíciletí

Superpotraviny 3.tisíciletí

02.01.2014

Přednáška Ingy Bylinkiny, žačky Rogera Greena - Akademie léčivé výživy New York USA
Superpotraviny3.tisíciletí podle čínské medicíny a ajurvédy.

Čínský pohled na zdraví je nejen podle výčtu ingrediencí (což sleduje klasická medicína),
ale podle toho jaké účinky má např.nápoj na tělo, na jaký orgán působí nejvíce.V zimě konzumujeme to, co se sklízí na podzim, vlétě to, co zrovna roste. Např.meloun ochlazuje organismus a roste vlétě, naopak černý pepř a skořici používáme vzimě, protože zahřívají organismus. Suplementy zlékárny byly izolovány chemicky, tělo je nepřijme nebo se v těle akumulují. Lidé věří, že dělají dobře, když doplňují Calcium, ale to se shromažďuje ve tkáních a ne vkostech.
Zpohledu ČM (čínské medicíny) je Tělo, mysl a duše jeden celek. Toto všeobecné pojetí zdraví je denně užívat byliny, tonizující potraviny. Lékařský přístup je -až máme problém, začneme užívat lék.
Hipokrates: „Jídlo budiž Tvým lékem“ . Medicínou by mělo být naše jídlo.

Do denního jídelníčku bychom měli začlenit mořské řasy pro vysoký obsah minerálů. Přidávat je kzelenině, do polévek, kpřílohám, vařit je společně sluštěninami.
Nejkvalitnější čaj na světě Spring Dragon čaj zlistů gynostenny-ženšenu pětilistého. Ti, co pijí tento čaj nejsou nemocní. Tento čaj obsahuje saponiny dlouhého řetězce, 80 druhů specifických a speciálních polysacharidů. Také jsou jeho součástí saponiny, které fungují jako mycí prostředek a čistí buňky, zanesené nesprávnou stravou. Je to bylina dlouhověkosti, je to jeden znejsilnějších adaptogenů. Můžeme ho pít kolik chceme a nepůsobí problémy. Naopak zvyšuje odolnost proti stresu. Kdo potřebuje uklidnit, toho uklidní, kdo povzbudit, toho povzbudí. Tato rostlina je velmi inteligentní a pracuje pro naše tělo tak, jak tělo potřebuje. Oblíbený na regulaci váhy, zpomalený metabolismus urychluje a rychlý srovná. Působí i na kardiovaskulární systém, imunitní systém a vždy harmonizuje. Detoxikuje játra, čistí žaludek (okartáčuje ho) a má supervysoký obsah antioxidantů, vysoký obsah vitamínů a minerálů. Dostaneme vtomto čaji vše, co tělo potřebuje. Lze ho používat i na omývání obličeje.

Podle TAO čínské filosofie se připravuje nápoj 3 pokladů. 3 poklady
JING esence života – dostáváme od matky a otce vokamžiku početí, informace o předcích. Energetický náboj se ukládá do ledvin, jak bude dlouhý život a jaký bude náš energetický potenciál=zdraví rodičů, náš genetický potenciál
QI energie zjídla a vzduchu, který dýcháme. Denně bychom se měli starat, také abychom se dobře vyspali.
SHEN vědomí, psychika, duch
Mistři TAO našli tonizující byliny, aby se doplnily 3 poklady.
Čaj Spring Dragon

Kokosový olej – je tvořen několika kyselinami, které mají výjimečné vlastnosti. Jsou schopné narušovat lipidové membrány kvasinek a virů, čímž působí jako přírodní antibiotikum. Ocení ho ženy, které trpí vaginálními mykózami, zmírňuje svědění a lze použít i kpotírání postižených míst. Také pomáhá snižovat hladinu cholesterolu vkrvi a podporuje tvorbu hormonů štítné žlázy, které zpomalují stárnutí buněk. Prevence rakoviny, srdečních chorob, senility. Rychlý zdroj energie, může pomoci při snižování váhy, dobrý pro sportovce. Do 24stC si uchovává tuhou konzistenci, můžeme konzumovat lžičkou zkelímku vkabelce, lze používat na pleť a vlasy.

Rdesno mnohokvěté Hes Hou Wu (Hešavu)– znamená vpřekladu černé vlasy. Zabraňuje jejich šedivění a navrací původní barvu vlasů. Slouží preventivně proti zánětu tlustého střeva, zlepšuje funkci ledvin a pomáhá čistit krev a celý organismus. Kvalita vlasů = kvalitě ledvin. Zlepšuje plodnost, u mužů vylepšuje množství spermatu a u žen pomáhá knavození ovulace hlavně svým obsahem Zinku. Vpřekladu je to bylina, co vytváří mnoho dětí. Posiluje a regeneruje svalstvo, šlachy a kosti a má schopnost vytvářet kostní dřeň, proto ho používají sportovci bojových umění. Je silným antioxidantem a vychytávačem volných radikálů což funguje na oddálení stárnutí. Rdesno léčí také závratě, nespavost, hučení vuších a zácpu. Kořen byliny se vaří sčernými fazolemi a to je potom lék.

Kozinec sladkolistý – snižuje krevní tlak, sedativum. Podporuje činnost kostní dřeně. Užívá se kořen vkapkách po radioterapii, při AIDS.

Houba Reischi Ganoderma lukulus– královna medicínských hub. Působí při obnově Shenu – 3.pokladu. Posiluje imunitu, léčí rakovinu (doplňuje chemoterapii). Je to silné tonikum pro mozek, pomáhá používat ty části mozku, které běžně nepoužíváme. Dodává energii, je to adaptogen tzn. Udělá to, co je třeba. Káva Gano obsahuje houbu Reischi.

Lukuma – subtropické ovoce „zlato Inků“, po pomletí má javorovou chuť, přírodní sladidlo, vysoký obsah antioxidantů, Fe, betakarotenů, vitamínů a minerálních látek. Přísada do sladkých jídel, kaší, koláčů, pudinků. Výborná náhražka cukru.

Kustovnice čínská Goji – sušené plody podobné rozinkám. Po namočení nebo ponechání na vzduchu můžeme jíst. Výborná na dlouhověkost a sexuální potenci. Obsahuje více betakarotenu než mrkev.
Zmírňuje problémy sprostatou a zvýšenou hladinou cholesterolu. Vysoký obsah vit. C, B1, B2, B6,a E.
Dále minerály Zn, Fe, Cu, Ca, Se, P. Jezením goji můžeme hladce proplout jarním nedostatkem energie, která je často způsobená nedostatkem Fe, protože pro jeho vstřebatelnost je klíčová přítomnost vit.C. Není lepší svačiny, než plody goji. Můžeme je přidávat do salátů, do rýže a všude tam, kam bychom použili rozinky.

Schizandra Klanopraška čínská má plody 5ti chutí. Její obsah vit.C, minerálů a mikroelementů ji řadí mezi nejvýznamnější byliny. Pro studenty a duševně pracující, ale i při fyzické námaze je nezastupitelná. Zvyšuje ostrost zraku a udržuje duševní pohodu, chrání buňky před oxidačním poškozením.

Acai Berry celosvětový hit, jeden znejbohatších zdrojů antioxidantů, právem je zařazená mezi Supefoods. Nastartuje proces spalování tuků, nezbaví však hubnoucí nutnosti pohybu. Obyvatelé Amazonie již po staletí používají tyto plody, které přezdívají „zázračné ovoce“. Podporují dobré trávení a zlepšují obranyschopnost organismu. Příbuzná našich borůvek, nečekejte však zázraky, podpůrný prostředek při snižování váhy svysokým obsahem nutričních hodnot.

Paulinie nápojná Guarana –je stimulantem CNS. Léčí střevní problémy a má povzbuzující účinky, bez negativních účinků, které má např. káva. Je vhodná pro studenty, povzbuzuje mozkovou činnost, likviduje vtěle volné radikály, také stimuluje odbourávání tuků. VBrazílii slouží jako výborné afrodiziakum.

Chia semínka – patřila khlavním potravinám bájných Aztéků. Semínka šalvěje hispánské spolu sfazolemi, kukuřicí, amarantem patřila mezi stavební kameny aztéckého jídelníčku. Při svých cestách kaňony a rozbouřenými řekami se jim hodil tento vydatný zdroj energie, používali je i kuctívání bohů. Říká se jim také semínka běžců, navážou tolik vody, že svůj objem zvětší 12x, hydratují tělo. Použití do vloček, kaší, mletého máku, náplní, vždy namočená.

Peruánská Maca- peruánský ženšen užívaný vperuánských Andách ke zvýšení plodnosti až do vysokého věku. Mužům pomáhá ke zvýšení pohyblivosti spermií, ženám kpozitivnímu ovlivnění menstruačního cyklu a zvýšení libida. Zdůvodů zvýšení počtu neurotransmiterů vmozku pozitivně ovlivňuje psychický stav a redukuje stres, navodí duševní pohodu. Používá se ve formě prášku, efekt se projeví už za několik dnů.
Dále připomenu stévii, melasu, syrovátkový protein, nepražené kakao, himalajskou sůl.


Zpět na výpis